Lenka Krámská: Tajemství duše ukrytá v mozku | Alena Beníšková
Rozhovor s neuropsycholožkou
Jak moc nás mozek ovládá, i
když si to nechceme připustit?
Jak nádory, mrtvice či
epilepsie ovlivňují naše myšlenky a chování?
A proč bolest, křeče a výpadky
paměti mohou být šifrou pro hluboké trauma?
Neuropsycholožka Lenka Krámská odkrývá v rozhovoru s novinářkou Alenou Beníškovou nejen svou profesní cestu, ale také fascinující rozmanité zkušenosti z praxe. Popisuje operace při vědomí, vliv neurologických onemocnění na psychiku a každodenní život, ale také drobné nuance paměti a emocí. Díky tomu pochopíte, jak mozek řídí nejen naše emoce, ale i to, kým skutečně jsme.
Jedna z nejuznávanějších světových neuropsycholožek vypráví nejen o unikátních vědeckých poznatcích a pacientech, ale také vás přesvědčí, že pochopit fungování mozku znamená pochopit sebe sama.
Tento inspirativní a nesmírně lidský rozhovor změní váš pohled na to, co znamená být člověkem.
Jak mozek utváří naši osobnost a život? A co se stane, když přestane fungovat tak, jak má?
Vychází 29. ledna 2025.
Alena Beníšková vystudovala italský jazyk na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity a mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Během bakalářského studia absolvovala pracovní stáž v italské Veroně, která ji nasměrovala k psaní. Několik let psala pro zpravodajský portál iDNES.cz, následně její kroky vedly do PR agentury 2media, a poté znovu do médií – konkrétně do Deníku, kde od roku 2019 píše články a rozhovory zejména o zdraví. Absolvovala kurz dramatického psaní v Národním divadle. Během rodičovské dovolené napsala divadelní pohádku Kouzla noci svatojánské, kterou uvádí Divadelní soubor Kukr ve Středočeském kraji. Aktuálně působí jako externí vyučující na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity. Ve volném čase se věnuje italské literatuře a historii zaniklých obcí Vitorazska na česko-rakouských hranicích, odkud pocházejí její předci.
Prof. PhDr. Mgr. Lenka Krámská, Ph.D., je klinická psycholožka a psychoterapeutka, specialistka na neuropsychologii s více než dvacetiletou praxí. Zaměřuje se na diagnostiku a psychoterapii kognitivních a emočních poruch, které se vyskytují u pacientů s rozmanitými neurologickými onemocněními. Jde například o epilepsii, cévní mozkové příhody, nádory centrální nervové soustavy, neurodegenerativní onemocnění a psychosomatické či funkční neurologické poruchy. Výrazně přispěla k rozvoji neuropsychologie v České republice, a to zavedením nových neuropsychologických metod do klinické praxe a výzkumu a přípravou akreditace prvního certifikovaného kurzu Klinické neuropsychologie dospělých.